palette
مقررات مربوط به تضاد منافع
اهداف و زمینه ها

فصلنامه علمی- پژوهشی روان‌­شناسی کاربردی دانشگاه شهید بهشتی از یک سو با هدف ارتقای سطح دانش و گسترش فعاليت‌های پژوهشی پژوهشگران، اعضای هيأت علمی و دانشجويان؛ و از سوی دیگر کاربرد یافته­‌های پژوهشی برای حل مشکلات زندگی منتشر می‌شود.

   رسالت اصلي این فصلنامه، به‌­ویژه درعصر كنوني كه پيچيدگي­‌ها و فن­‌آوري­‌هاي روزافزون منجر به تغييرات سريع در جامعه درحال توسعه شده، و معضلات متعددي را پديد آورده است، انتشار يافته‌هاي بديع علم روان‌­شناسی است که در زمينه‌های مختلف زندگي انسان كاربرد داشته باشد و امكان تبادل نظر و مبادله اطلاعات علمي را بين پژوهشگران و علاقه­‌مندان در سطح ملی و بین‌المللی فراهم نمايد. بنابراین اهم اهداف این فصلنامه انتشار مقا‌له‌هایی در قلمروهاي متنوع روان‌­شناسی است که ویژگی‌های زیر را داشته باشند.

 1. برگرفته از پژوهش‌هاي ناب مداخله‌­ای و کارآزمایی­‌های بالینی با حداقل یک دوره پیگیری (Follow up) باشند و نتايج عملي و قابل استفاده­‌ای را براي حل مشكلات زندگي فراهم آورند.
 2. برگرفته از پژوهش‌هاي بدیع مقایسه‌­ای و بنیادی باشند؛ و زمينه‌هايي را کشف کنند كه نتايج پژوهش­‌هاي بنيادي در آن کاربرد داشته باشند.
 3. به ارتقای توليد علم و سطح دانش تخصصی پژوهشگران و جامعه در حوزه روان­‌شناسی بی‌انجامند.
 4. به ارتقای سلامت روان و نیز پیشگیری در سطح اول، دوم و سوم از اختلال‌های روانی افراد کمک کنند.
 5. امکان مبادله اطلاعات علمی بين پژوهشگران و تقويت نهضت توليد علم و کاربرد آن را در زمينه‌های مختلف روان‌شناسی در سطح ملی و بین­‌المللی فراهم آورند.

 
خط مشی مجله
مقاله پژوهشی
checked ارسال مقاله آزاد است
checked نمایه شده
checked داوری شده
مقاله مروری
checked ارسال مقاله آزاد است
checked نمایه شده
checked داوری شده
مقاله کوتاه
checked ارسال مقاله آزاد است
checked نمایه شده
checked داوری شده
نقد کتاب
checked ارسال مقاله آزاد است
checked نمایه شده
checked داوری شده
روند داوری مقالات

نشریه علمی-پژوهشی روان‌شناسی کاربردی به صاحب امتیازی دانشگاه شهید بهشتی متعهد به اجرای داوری دو سو پنهان (Double-Blind Peer Review)  بر اساس راهنماهای کمیته بین‌المللی اخلاق نشر در روند داوری خود است. جهت مطالعه این راهنماها و سیاست‌ها به این لینک مراجعه کنید.

 مقاله‌های ارائه شده به فصلنامه علمی-پژوهشی روان‌شناسی کاربردی در گام‌هایی مطابق نمودار زیر داوری می‌شوند.

در گام نخست داوری که در حداکثر 10 روز انجام می‌شود؛ سردبیر مقاله‌هایی را می‌پذیرد که با هدف و قلمرو فصلنامه، همخوان و متناسب با سطح علمی مجله باشند؛ پیش از این منتشر یا برای بررسی به نشریه دیگری ارائه نشده باشند؛ دارای تخلف اخلاقی یا سرقت علمی نباشند و دارای ساختار و نگارش تعیین شده در راهنمای نویسندگان این مجله باشند. اگر مقاله‌ای در این گام پذیرفته نشود؛ سردبیر موظف است دلیل آن را به‌طور مستند به آگاهی نویسنده (رابط) برساند. اگر پدیدآور(ان) مقاله خود را بر پایه راهنمای نویسندگان بازنویسی کند؛ مقاله بازنویسی شده دوباره بررسی می‌شود. به هر روی، نویسنده (رابط) می‌تواند به تصمیم سردبیر اعتراض کند. سردبیر در صورت نپذیرفتن اعتراض نویسنده (رابط)، موظف است موضوع را در شورای سردبیری مطرح و به تصمیم آن عمل کند. 
اگر مقاله‌ای در گام نخست پذیرفته شود؛ وارد گام دوم داوری می‌شود که در آن هویت نویسندگان و داوران برای یکدیگر ناشناس باقی خواهد ماند. در این گام، هر نوشته از سوی سه داور هم تراز و برگزیده از سوی شورای سردبیری، داوری می‌شود.

وظایف داوران کمک به شورای دبیران در بررسی کیفی، محتوایی و علمی مقاله­‌ها و نیز سرعت عمل در بررسی اولیه است. داوران نیز مانند نویسندگان مقاله‌ها در آن رشته علمی فعالیت می‌کنند؛ بنابراین لازم است از مواردی چون عدم داوری مقاله به دلیل نبودن موضوع مقاله در حوزه کار داور، کمبود وقت و نظایر آن اجتناب کنند و کلیه اطلاعات موجود در مقاله­‌ها  را محرمانه نگه­دارند. همچنین لازم است داوران نتایج داوری خود را با مستندات و استدلال‌های علمی و شفاف و با توجه به منابع استفاده شده در مقاله و عدم داوری مقاله با مقاصد شخصی ارائه دهند.

خط مشی دسترسی آزاد

فلسفه انتشار در فصلنامه روان‌شناسی کاربردی بر مبنای پژوهش به نفع عموم است و همچنین از آنجا که پژوهش‌ها محصول سرمایه‌گذاری جامعه است؛ ثمره آن نیز باید بدون تبعیض و مرزبندی در اختیار عموم جامعه قرار گیرد. به همین دلیل فصلنامه روان‌شناسی کاربردی تمامی انتشارات خود را به صورت دسترسی آزاد و رایگان ارائه می‌کند. خوانندگان مقاله‌ها را می‌توانند به صورت رایگان دانلود و یا به اشتراک بگذارند.

 
منشور اخلاقی مجله

تمامی دست‌اندرکاران محترم این فصلنامه از قبیل نویسندگان، داوران، هیئت تحریریه، مسئولان و کادر دفتری مجله خود را ملزم به رعایت منشور اخلاقی مجله می­دانند و تمام تلاش خود در راستای تحقق این موازین به‌کار خواهند بست:

رعایت حقوق مالکیت فکری: تلاش خواهد شد تا با ارائه دقیق مشخصات نویسندگان کلیه حقوق معنوی آن‌ها محفوظ بماند و از انتشار مطالب ارائه شده به این فصلنامه توسط سایرین ممانعت به‌عمل آید. همچنین به هیچ­وجه مقاله‌­های پیش از چاپ در فصلنامه، در اختیار سایرین قرار نمی­گیرد و صرفاً مسئولین فصلنامه به مقاله­ های ارسالی دسترسی خواهند داشت.

داوری تخصصی و منصفانه: تصمیم‌گیری در مورد وجاهت علمی مقاله‌­ها در هر مرحله‌ای بدون توجه به ویژگی قومی، جنسی، نژادی و گرایش­‌های جنسی، مذهبی، سیاسی و عقیدتی خواهد بود و کلیه مقاله‌­ها بدون ذکر نام نویسنده به داور یا داوران تخصصی ارجاع می‌شود.

حفظ محرمانه بودن اطلاعات: از مشخصات نویسندگان تا پیش از چاپ و نیز مشخصات داوران همواره به‌صورت محرمانه محافظت می‌شود و تا زمان مزبور به جز مسئولین فصلنامه، هیچ شخص دیگری به مشخصات مورد اشاره و نیز فایل مقاله‌­ها دسترسی نخواهد داشت.

 
فرآیند پذیرش مقاله

 1. ثبت نام اولیه توسط مولف در سامانه و ارسال مقاله
 2. بررسی مقاله و دریافت آن ظرف یک هفته توسط مدیر داخلی
 3. ارجاع مقاله به جلسه هیات تحریریه و در صورت نداشتن ایراد، نهایتا ارجاع مقاله به داوران
 4. ارزیابی مقاله توسط داوران و دریافت نتایج داوری
 5. جمع‌بندی و اعلام تصمیم توسط سردبیر فصلنامه
 6. در صورت عدم پذیرش و رد مقاله، به نویسندگان اطلاع رسانی خواهد شد و چنانچه مقاله نیاز به اصلاح داشته باشد، جهت اصلاح به مولف ارسال خواهد شد و مولف ملزم به اصلاح مقاله در مدت دو هفته خواهد بود.
 7. ارزیابی مجدد مقاله اصلاح شده توسط داوران در مدت دو هفته و در صورت پذیرش به مرحله ویرایش ارسال خواهد شد.
 8. پس از انجام ویرایش ادبی و فنی، درنهایت مقاله در نوبت انتشار قرار می­‌گیرد و چاپ خواهد شد.

 
شرایط و ضوابط انتشار مقاله

لازم است پژوهشگران با رعایت سلامت و اصالت کامل نويسندگي در چهارچوب‌‌هاي اخلاق حرفه‌ای زير، مقالات علمی-پژوهشي خود را تدوین و ارائه کنند.

 1. عنوان مقاله جدید و برگرفته از محتوای مقاله و متناسب با فرایند تحولات علمی، پیشینه پژوهش و مطالعه باشد.
 2. محتوای مقاله کاملاً برگرفته از کلیه منابعی باشد که در قسمت منابع و مآخذ مقاله به آن اشاره شده است.  لذا لازم است نویسنده/ها مطالب منتخب را به‌گونه‌ای که یکایک آن منابع را مشاهده و مطالعه کرده‌اند، در بخش منابع و مآخذ وارد کنند.
 3. فرایند پژوهش مطالب کاملاً منطبق با رویه‌هایی باشد که در مقاله ذکر شده است.
 4. صحت دادههای تخصصی بر پایه فعالیت‌های پژوهشی و مطالعاتی نویسنده یا نویسندگان مقاله باشد.
 5. نتیجهگیری و منابع کاملاً مختص این مقاله باشد و بر مبنای اصول حاکم بر این فصلنامه تهیه شده باشد.
 6. مشابه این مقاله قبلاً نبايد در نشریه دیگري يا حتي به يك زبان خارجي چاپ شده باشد و به‌طور هم ‌زمان برای دیگر نشریه­ها نیز ارسال نشده باشد.
 7. منافع اشخاص لازم است توسط نویسنده/ها با ارجاع­‌دهی به نتایج پژوهش­های مورد استفاده در مقاله رعایت شود.

مطالب بیشتر

حیطه­‌های پژوهشی مقاله‌­ها در  فصلنامه روان‌­شناسی کاربردی شامل قلمروهای زیر است.

 1. اختلال­‌های بالینی، مشاوره و روان‌درمانی
 2. تفا‌‌‌وت‌­های فردی در توانایی، شخصیت، و ویژگی‌های دیگر
 3. شناختی، انگیزشی، عاطفی، روانی و عصب-روان‌شناختی
 4. سلامت،  استرس، بهداشت و رفاه
 5. تفاوت و تنوع میان فرهنگی در رفتار و نگرش
 6. خانواده، زناشویی، شیوه‌­های فرزندپروری
 7. آزمون سازی، آموزش، یادگیری، و کسب مهارت
 8. خلاقیت، نوآوری و انطباق

 
نمایه شده در پایگاه ها

         پایگاه DOAJ
 
شبکه‌های اجتماعی

 
سرقت ادبی

در فصلنامه علمی پژوهشی روان‌شناسی کابردی کلیه آثاری که دریافت می‌شوند در مرحله اول در سامانه مشابه یابی سمیم نور مورد بررسی قرار می گیرند و در آنجا وضعیت اثر دریافت شده مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. سپس مقاله توسط سردبیر مورد بررسی قرار گرفته و اگر وقوع سرقت ادبی در مقاله‌ای مشخص شود؛ مقاله رد خواهد شد و اگر پس از چاپ سرقت ادبی تشخیص داده شود؛ مقاله مزبور از سایت مجله و کلیه پایگاه های اطلاعاتی که مجله در آن‌ها نمایه می شود؛ حذف خواهد شد. نویسندگان خاطی (چه مقاله آن‌ها چاپ شده باشد و چه نشده باشد) نیز در "لیست سیاه" قرار خواهند گرفت و هرگز مقاله دیگری از ایشان چاپ نخواهد شد. به علاوه مجله حق شکایت رسمی از این گونه افراد را برای خود محفوظ می داند.

 
حقوق دسترسی آزاد به اطلاعات

حق نشر کلیه محتوای منتشر شده در روانشناسی کاربردی، متعلق به این مجله می باشد و امکان دسترسی آزادانه به همه این محتوا تحت لیسانس CC BY فراهم است. 

  Creative Commons License
فصلنامه علمی پژوهشی روان‌شناسی کاربردی by دانشگاه شهید بهشتی

Permissions beyond the scope of this license may be available at http://apsy.sbu.ac.ir/about/editorialPolicies#openAccessPolicy.

نشریه علمی روان‌شناسی کاربردی به صاحب امتیازی دانشگاه شهید بهشتی منتشر می‌شود و مطابق با بیانیه بتسدا در خصوص انتشار دسترسی آزاد در 20 ژوئن 2003، به طور کامل الزامات انتشار دسترسی آزاد را طبق Creative Commons Attribution licence (CC-BY) رعایت می‌کند.

حقوق خوانندگان

خوانندگان می توانند از مقالات چاپ شده در این مجله بر اساس مجوز نشر مربوطه (CC BY) به عنوان شخص سوم استفاده کنند. همچنین می باید حقوق ثبت اختراع، علائم تجاری و سایر حقوق مالکیت معنوی (من‌جمله داده‌های پژوهشی) را رعایت کرده و نسبت به مطالب منتشر شده اعتبار درخوری قائل شوند.

 

حقوق نویسندگان

نویسندگان می توانند مقاله چاپ شده خود در این مجله را بر اساس مجوز نشر مربوطه (CC BY) به کار ببرند؛ به این معنی که می توانند از مقالات خود برای تدریس در کلاس (ارائه مقاله به صورت کاغذی یا الکترونیکی) استفاده کنند. برای همکاران شناخته شده خود که می خواهند از مقاله استفاده شخصی کرده و یا در تز یا پایان نامه خود مورد استفاده قرار دهند، نسخه ای (من‌جمله از طریق ایمیل) ارسال کنند. نویسندگان می توانند در کارهای تلفیقی آینده خود از مقاله فعلی و نتایج آن استفاده کنند؛ آن را به صورت کتابی بسط دهند؛ برای آماده سازی کارهای استخراجی دیگر خود آن را به کار برند؛ و در سایر کارهای خود بخش ها یا گزیده ای از مقاله را استفاده کنند.

 

حقوق مجله

مجله می تواند از نویسندگان بخواهد شرح دهند که مقاله ارسالی آنان قبل چاپ نشده است (مگر این که به صورت چکیده، بخشی از سخنرانی و یا پایان نامه دانشگاهی چاپ شده باشد)، همچنین در حال حاضر برای چاپ در جای دیگری تحت بررسی نیست و در صورت پذیرش مقاله در این مجله، آن را بدون رضایت کتبی صاحب حق نشر (فصلنامه روان‌شناسی کاربردی)، به شکل فعلی در هیچ مجله دیگر حتی صرفاً به صورت الکترونیکی، چه به زبان فارسی یا هر زبان دیگری چاپ نخواهند کرد.

در صورت وقوع هر گونه سرقت ادبی یا تخلفی فصلنامه روان‌شناسی کاربردی حق شکایت قانونی را برای خود محفوظ می‌دارد.

 
رعایت قوانین COPE

فصلنامه علمی پژوهشی روان‌شناسی کاربردی دانشگاه شهید بهشتی از کلیه قوانین COPE (کمیته اخلاق در انتشار) پیروی می‌کند و تمامی قوانین را در نشریه پیاده سازی می‌کند.

"این نشریه با احترام به قوانین اخلاق در نشریات تابع قوانین کمیتۀ اخلاق در انتشار (COPE)  از آیین نامه اجرایی قانون پیشگیري و مقابله با تقلب درآثارعلمی پیروي می نماید".

 حق مؤلف برای نویسندگان محفوظ خواهد بود و آن‌ها می‌توانند مقالات‌شان را به اشتراک بگذارند و یا در واسپارگاه‌ها آرشیو سازی کنند. این نکته به این معنی است که مادامی که به این مقاله‌ها به درستی استناد شود؛ مقاله‌ها می‌توانند به راحتی به اشتراک‌ گذاشته شوند و مورد استفاده قرار گیرند. مقاله‌های منتشره در این فصلنامه بلافاصله در واسپارگاه‌ها و شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته می‌شوند. مقالات این نشریه همچنین می‌توانند توسط مخاطبان به اشتراک گذاشته شوند؛ به صورت نسخه چاپی منتشر شوند؛ آرشیو شوند و در سرفصل‌های درسی گنجانده شوند. جهت مطالعه بیشتر در مورد این سیاست‌ها می‌توانید به این لینک مراجعه کنید.

 
حق چاپ

فصلنامه علمی پژوهشی روان‌شناسی کابردی به شرط رعایت حقوق کمیته اخلاق در انتشار (COPE) به نویسنده (گان) اجازه چاپ و کپی برداری بدون محدودیت از آثار منتشر شده را می‌دهد.