palette
مقررات مربوط به تضاد منافع
اهداف و زمینه ها

فصلنامه علمی- پژوهشی روان‌­شناسی کاربردی دانشگاه شهید بهشتی از یک سو با هدف ارتقای سطح دانش و گسترش فعاليت‌های پژوهشی پژوهشگران، اعضای هيأت علمی و دانشجويان؛ و از سوی دیگر کاربرد یافته­‌های پژوهشی برای حل مشکلات زندگی منتشر می‌شود.

   رسالت اصلي این فصلنامه، به‌­ویژه درعصر كنوني كه پيچيدگي­‌ها و فن­‌آوري­‌هاي روزافزون منجر به تغييرات سريع در جامعه درحال توسعه شده، و معضلات متعددي را پديد آورده است، انتشار يافته‌هاي بديع علم روان‌­شناسی است که در زمينه‌های مختلف زندگي انسان كاربرد داشته باشد و امكان تبادل نظر و مبادله اطلاعات علمي را بين پژوهشگران و علاقه­‌مندان در سطح ملی و بین‌المللی فراهم نمايد. بنابراین اهم اهداف این فصلنامه انتشار مقا‌له‌هایی در قلمروهاي متنوع روان‌­شناسی است که ویژگی‌های زیر را داشته باشند.

 1. برگرفته از پژوهش‌هاي ناب مداخله‌­ای و کارآزمایی­‌های بالینی با حداقل یک دوره پیگیری (Follow up) باشند و نتايج عملي و قابل استفاده­‌ای را براي حل مشكلات زندگي فراهم آورند.
 2. برگرفته از پژوهش‌هاي بدیع مقایسه‌­ای و بنیادی باشند؛ و زمينه‌هايي را کشف کنند كه نتايج پژوهش­‌هاي بنيادي در آن کاربرد داشته باشند.
 3. به ارتقای توليد علم و سطح دانش تخصصی پژوهشگران و جامعه در حوزه روان­‌شناسی بی‌انجامند.
 4. به ارتقای سلامت روان و نیز پیشگیری در سطح اول، دوم و سوم از اختلال‌های روانی افراد کمک کنند.
 5. امکان مبادله اطلاعات علمی بين پژوهشگران و تقويت نهضت توليد علم و کاربرد آن را در زمينه‌های مختلف روان‌شناسی در سطح ملی و بین­‌المللی فراهم آورند.

 
خط مشی مجله
علمی - پژوهشی
checked ارسال مقاله آزاد است
checked نمایه شده
checked داوری شده
مروری
checked ارسال مقاله آزاد است
checked نمایه شده
checked داوری شده
کوتاه
checked ارسال مقاله آزاد است
checked نمایه شده
checked داوری شده
نقد کتاب
checked ارسال مقاله آزاد است
checked نمایه شده
checked داوری شده
روند داوری مقالات

کمک به هیأت تحریریه در بررسی کیفی، محتوایی و علمی مقاله­‌ها، سرعت عمل در بررسی اولیه از وظایف داوران است و داوران باید از مواردی چون عدم داوری مقاله به دلیل نبودن موضوع مقاله در حوزه کار داور، کمبود وقت و نظایر آن اجتناب کنند، و کلیه اطلاعات موجود در مقاله­‌ها  را محرمانه نگه­دارند. داوران باید نتایج داوری خود را با مستندات و استدلال‌های علمی و شفاف، با توجه به منابع استفاده شده در مقاله، عدم داوری مقاله با مقاصد شخصی ارائه دهند.

خط مشی دسترسی آزاد

این مجله دسترسی فوری به محتوی خود بصورت آزاد دارا میباشد به این امید که پژوهشی که بصورت عمومی در دسترس باشد موجب تبادل بیشتر دانش در مقیاس جهانی میشود

 
منشور اخلاقی مجله

تمامی دست‌اندرکاران محترم این فصلنامه از قبیل نویسندگان، داوران، هیئت تحریریه، مسئولان و کادر دفتری مجله خود را ملزم به رعایت منشور اخلاقی مجله می­دانند و تمام تلاش خود در راستای تحقق این موازین به‌کار خواهند بست:

رعایت حقوق مالکیت فکری: تلاش خواهد شد تا با ارائه دقیق مشخصات نویسندگان کلیه حقوق معنوی آن‌ها محفوظ بماند و از انتشار مطالب ارائه شده به این فصلنامه توسط سایرین ممانعت به‌عمل آید. همچنین به هیچ­وجه مقاله‌­های پیش از چاپ در فصلنامه، در اختیار سایرین قرار نمی­گیرد و صرفاً مسئولین فصلنامه به مقاله­ های ارسالی دسترسی خواهند داشت.

داوری تخصصی و منصفانه: تصمیم‌گیری در مورد وجاهت علمی مقاله‌­ها در هر مرحله‌ای بدون توجه به ویژگی قومی، جنسی، نژادی و گرایش­‌های جنسی، مذهبی، سیاسی و عقیدتی خواهد بود و کلیه مقاله‌­ها بدون ذکر نام نویسنده به داور یا داوران تخصصی ارجاع می‌شود.

حفظ محرمانه بودن اطلاعات: از مشخصات نویسندگان تا پیش از چاپ و نیز مشخصات داوران همواره به‌صورت محرمانه محافظت می‌شود و تا زمان مزبور به جز مسئولین فصلنامه، هیچ شخص دیگری به مشخصات مورد اشاره و نیز فایل مقاله‌­ها دسترسی نخواهد داشت.

 
فرآیند پذیرش مقاله

 1. ثبت نام اولیه توسط مولف در سامانه و ارسال مقاله
 2. بررسی مقاله و دریافت آن ظرف یک هفته توسط مدیر داخلی
 3. ارجاع مقاله به جلسه هیات تحریریه و در صورت نداشتن ایراد، نهایتا ارجاع مقاله به داوران
 4. ارزیابی مقاله توسط داوران و دریافت نتایج داوری
 5. جمع‌بندی و اعلام تصمیم توسط سردبیر فصلنامه
 6. در صورت عدم پذیرش و رد مقاله، به نویسندگان اطلاع رسانی خواهد شد و چنانچه مقاله نیاز به اصلاح داشته باشد، جهت اصلاح به مولف ارسال خواهد شد و مولف ملزم به اصلاح مقاله در مدت دو هفته خواهد بود.
 7. ارزیابی مجدد مقاله اصلاح شده توسط داوران در مدت دو هفته و در صورت پذیرش به مرحله ویرایش ارسال خواهد شد.
 8. پس از انجام ویرایش ادبی و فنی، درنهایت مقاله در نوبت انتشار قرار می­‌گیرد و چاپ خواهد شد.

 
شرایط و ضوابط انتشار مقاله

لازم است پژوهشگران با رعایت سلامت و اصالت کامل نويسندگي در چهارچوب‌‌هاي اخلاق حرفه‌ای زير، مقالات علمی-پژوهشي خود را تدوین و ارائه کنند.

 1. عنوان مقاله جدید و برگرفته از محتوای مقاله و متناسب با فرایند تحولات علمی، پیشینه پژوهش و مطالعه باشد.
 2. محتوای مقاله کاملاً برگرفته از کلیه منابعی باشد که در قسمت منابع و مآخذ مقاله به آن اشاره شده است.  لذا لازم است نویسنده/ها مطالب منتخب را به‌گونه‌ای که یکایک آن منابع را مشاهده و مطالعه کرده‌اند، در بخش منابع و مآخذ وارد کنند.
 3. فرایند پژوهش مطالب کاملاً منطبق با رویه‌هایی باشد که در مقاله ذکر شده است.
 4. صحت دادههای تخصصی بر پایه فعالیت‌های پژوهشی و مطالعاتی نویسنده یا نویسندگان مقاله باشد.
 5. نتیجهگیری و منابع کاملاً مختص این مقاله باشد و بر مبنای اصول حاکم بر این فصلنامه تهیه شده باشد.
 6. مشابه این مقاله قبلاً نبايد در نشریه دیگري يا حتي به يك زبان خارجي چاپ شده باشد و به‌طور هم ‌زمان برای دیگر نشریه­ها نیز ارسال نشده باشد.
 7. منافع اشخاص لازم است توسط نویسنده/ها با ارجاع­‌دهی به نتایج پژوهش­های مورد استفاده در مقاله رعایت شود.

مطالب بیشتر

حیطه­‌های پژوهشی مقاله‌­ها در  فصلنامه روان‌­شناسی کاربردی شامل قلمروهای زیر است.

 1. اختلال­‌های بالینی، مشاوره و روان‌درمانی
 2. تفا‌‌‌وت‌­های فردی در توانایی، شخصیت، و ویژگی‌های دیگر
 3. شناختی، انگیزشی، عاطفی، روانی و عصب-روان‌شناختی
 4. سلامت،  استرس، بهداشت و رفاه
 5. تفاوت و تنوع میان فرهنگی در رفتار و نگرش
 6. خانواده، زناشویی، شیوه‌­های فرزندپروری
 7. آزمون سازی، آموزش، یادگیری، و کسب مهارت
 8. خلاقیت، نوآوری و انطباق

 
نمایه شده در پایگاه ها

پایگاه های نمایه کننده:

 •   اين نشريه در پایگاه‌های زیر نمایه می‌شود:

  پایگاه های نمایه کننده:

  پایگاه ISC

  پایگاه Magiran

  پایگاه SID

  پایگاه Google Scholar

  پایگاه Noormagz

  پایگاه Ensani

 
سرقت ادبی

اگر وقوع سرقت ادبی در مقاله ای در حال داوری مشخص شود، مقاله رد خواهد شد و اگر پس از چاپ سرقت ادبی تشخیص داده شود، مقاله مزبور از سایت مجله و کلیه پایگاه های اطلاعاتی که مجله در آنها نمایه می شود، حذف خواهد شد. نویسندگان خاطی (چه مقاله آنان چاپ شده باشد و چه نشده باشد) نیز در "لیست سیاه" قرار خواهند گرفت و هرگز مقاله دیگری از ایشان چاپ نخواهد شد. به علاوه مجله حق شکایت رسمی از این گونه افراد را برای خود محفوظ می داند.

 
حقوق دسترسی آزاد به اطلاعات

حق نشر کلیه محتوای منتشر شده در روانشناسی کاربردی، متعلق به این مجله می باشد و امکان دسترسی آزادانه به همه این محتوا تحت لیسانس CC BY فراهم است. 

  Creative Commons License
فصلنامه علمی پژوهشی روان‌شناسی کاربردی by دانشگاه شهید بهشتی

Permissions beyond the scope of this license may be available at http://apsy.sbu.ac.ir/about/editorialPolicies#openAccessPolicy.

حقوق خوانندگان:

خوانندگان می توانند از مقالات چاپ شده در این مجله بر اساس مجوز نشر مربوطه (CC BY) به عنوان شخص سوم استفاده کنند. همچنین می باید حقوق ثبت اختراع، علائم تجاری و سایر حقوق مالکیت معنوی (من جمله داده های تحقیقاتی) را رعایت کرده و نسبت به مطالب منتشر شده اعتبار درخوری قائل شوند.

 

حقوق نویسندگان:

نویسندگان می توانند مقاله چاپ شده خود در این مجله را بر اساس مجوز نشر مربوطه (CC BY) به کار ببرند؛ به این معنی که می توانند از مقالات خود برای تدریس در کلاس (ارائه مقاله به صورت کاغذی یا الکترونیکی) استفاده کنند. برای همکاران شناخته شده خود که می خواهند از مقاله استفاده شخصی کرده و یا در تز یا پایان نامه خود مورد استفاده قرار دهند، نسخه ای (من جمله از طریق ایمیل) ارسال کنند. نویسندگان می توانند در کارهای تلفیقی آینده خود از مقاله فعلی و نتایج آن استفاده کنند؛ آن را به صورت کتابی بسط دهند؛ برای آماده سازی کارهای استخراجی دیگر خود آن را به کار برند؛ و در سایر کارهای خود بخش ها یا گزیده ای از مقاله را استفاده کنند.

 

حقوق مجله:

مجله می تواند از نویسندگان بخواهد شرح دهند که مقاله ارسالی آنان قبل چاپ نشده است (مگر این که به صورت چکیده، بخشی از سخنرانی و یا پایان نامه دانشگاهی چاپ شده باشد)، همچنین در حال حاضر برای چاپ در جای دیگری تحت بررسی نیست؛ و در صورت پذیرش مقاله در این مجله، آن را بدون رضایت کتبی صاحب حق نشر (فصلنامه روان‌شناسی کاربردی)، به شکل فعلی در هیچ مجله دیگر حتی صرفاً به صورت الکترونیکی، چه به زبان فارسی یا هر زبان دیگری چاپ نخواهند کرد.

در صورت وقوع هر گونه تخلفی، فصلنامه روان‌شناسی کاربردی حق شکایت قانونی را برای خود محفوظ می دارد.

 
رعایت قوانین COPE

فصلنامه علمی پژوهشی روان‌شناسی کاربردی دانشگاه شهید بهشتی از کلیه قوانین COPE (کمیته اخلاق در انتشار) پیروی می‌کند و تمامی قوانین را در نشریه پیاده سازی می‌کند.