palette
شرایط ثبت مقاله
راهنمای ورود به سامانه

قبلا نام کاربری و رمز عبور برای روان‌شناسی کاربردی داشته اید؟
رفتن به صفحه ورود

آیا احتیاج به یک نام کاربری و رمز عبور دارید؟
به صفحه ثبت نام بروید.

جهت ارسال مقاله و اطلاع از وضعیت آن و ورود به سامانه لازم است، ثبت نام کنید..

راهنمای نویسندگان

راهنمای نگارش مقاله

لازم است بخش‌­های مختلف مقاله به‌صورت زیر تنظیم شود تا در فرایند بررسی و داوری قرار گیرد.

 1. برگه اصالت اثر: تمام قسمت‌­ها، بندها و جدول‌­های برگه اصالت اثر (تعهدنامه) باید تکمیل و توسط همه نویسندگان مقاله امضا شود. توضیح این‌­که لازم است فایل تعهدنامه که در سامانه بارگذاری شده است توسط نویسندگان دانلود شود و مشخصات کلیه نویسندگان به‌صورت کامل و به دو زبان فارسی و انگلیسی نوشته و امضا شود. همچنین لازم است ایمیل دانشگاهی نویسنده مسئول نوشته شود. همچنین در بخش پایانی تعهدنامه سه داور با مدرک حداقل استادیار جهت داوری مقاله از اساتید حوزه روان‌شناسی معرفی شود.
 2. عنوان فارسی مقاله: باید حداقل ۵ و حداکثر ۱۵ کلمه، و شامل متغیرهای اصلی پژوهش، جامع، مانع، جذاب، کوتاه و گویا باشد و به‌طور خلاصه مضمون اصلی، متغیرها یا مسائل نظری مورد پژوهش و رابطۀ بین آن‌ها را نشان دهد.
 3. عنوان لاتین مقاله: عنوان انگلیسی باید دقیقاً مطابق با عنوان فارسی تنظیم شود.
 4. مشخصات نویسندگان: زیر عنوان فارسی مقاله، نام و نام خانوادگی نویسنده مسئول و دیگر نویسندگان، به‌ترتیب نوشته شود و مرتبه علمی و نام دانشگاه همراه با شماره تماس و پست الکترونیکي (Email) آن‌ها در پاورقی قید شود. زیر عنوان انگلیسی مقاله تمام موارد فوق به انگلیسی نوشته شود. لازم به ذکر است که برای نویسنده مسئول حتما باید ایمیل دانشگاهی ارائه شود.
 5. چکیده­‌ها: چکیده به دو زبان­ فارسی و انگلیسی، دارای حداقل ۱۵۰ و حداکثر ۲۵۰ کلمه شامل عنوان­‌های هدف، روش، یافته‌­ها، نتیجه‌­گیری باشد و هر چکیده در صفحۀ جداگانه‌­ای تنظیم شود.
 6. معرفی کلید­واژه­ها: کلید­واژه­‌ها حداقل ۳ واژه و به‌ترتیب حروف الفبا در پایان چکیده­‌ها ارائه می‌شود.
 7. مقدمه: شامل بیان مسئله، پیشینه، هدف‌­ها، ضرورت و اهمیت، پرسش­‌ها یا فرضیه‌­های پژوهش باشد.
 8. روش­‌شناسی: شامل توضیحاتی دربارۀ روش پژوهش (به‌عنوان مثال آزمایشی، پس رویدادی و ..)، جامعة آماری و تعداد آن، روش نمونه‌­گیری، حجم نمونه و معیارهای حذف و انتخاب آزمودنی­‌ها باشد و به­‌گونه­‌ای نگاشته شود که سایر پژوهشگران بتوانند آن‌­را با تمام جزئیات تکرار کنند.
 9. پژوهش­‌های آزمایشی و مداخله‌­ای: این­‌گونه پژوهش­‌ها حتماً باید پیگیری داشته باشند و نتایج حاصل از پیگیری در چکیده­‌ها، یافته­‌ها و نتیجه‌­گیری بیان شود.

۱۱.نحوه توضیح روش مداخله. لازم است هر­یک از جلسه­‌های مداخله، روان­‌درمانگری، مشاوره یا آموزش به­­‌طور مختصر و مفید در پاراگراف­‌های جداگانه و قابل فهم ۳ تا ۴ خطی به­ گونه‌­ای توضیح داده شود که سایر پژوهشگران بتوانند آن ­‌را تکرار کنند.

۱۲.ابزار پژوهش: شامل اطلاعات منسجم و كاملی درباره طراح، سال طراحی ابزار، معرفی آزمون، تعداد مؤلفه­‌های آن و شماره سوال­‌های آن‌­ها، پایایی و روایی، شیوه اجرا و نمره­‌گذاری می­‌شود.

۱۳.اعتبار درونی ابزار: ضریب آلفای کرونباخ نیز برای هریک از ابزارهای پژوهش در پژوهش حاضر محاسبه و گزارش شود.

۱۴. شیوه اجرای پژوهش: شامل توضیحات روشنی دربارۀ شیوه انجام پژوهش از آغاز تا اتمام آن و مراحل گردآوری اطلاعات بدون ذکر مطالب تکراری باشد.

 ۱۵. یافته­‌ها: در ابتدا ویژگی‌­های جمعیت‌­شناختی آزمودنی‌­ها به‌طورکامل در یک پاراگراف، بدون ارائه جدول گزارش شود. سپس یافته­‌های آماری، جدول­‌ها و نمودارها و توضیحات زیر آن‌­ها به­‌شیوه‌­ای ارائه شود که امکان تحلیل یافته‌­ها توسط خواننده مقاله وجود داشته باشد. به‌­علاوه مقاله از کم‌ترین تعداد لازم جدول، شکل و نمودار برخوردار باشد.

۱۶. بحث و نتيجه­‌گيري: شامل بحث دربارة یافته­‌ها بر اساس یافته‌های مستند و بر پایه هدف­‌های پژوهش باشد. یافته‌­ها با پیشینه مقایسه و نتایج تبیین می‌­شود. سپس بحث جمع­‌بندی و راه‌کارهايی برای حل مشکلات مربوط به حیطة پژوهش ارائه و در انتها در یک پاراگراف یک نتیجه‌­گیری کاربردی ارائه شود.

۱۷. سپاسگزاری: در این قسمت از افراد یا سازمان‌های کمک‌کننده  قدردانی و در ضمن ذکر شود مقاله از پایان‌نامه، طرح پژوهشی یا ... برگرفته شده است. همچنین درصورتی که مقاله دارای کد اخلاق باشد در این بخش ارائه شود.

۱۸. شیوه استناددهی: شیوه استناددهی در متن بر مبنای APA باشد. در اولین جا در متن باید برای اولین بار اسامی ۵ نفر اول همکاران به فارسی ذکر و در موارد بعدی «و همکاران» و در پاورقی همان صفحه لاتین آن نوشته شود.

۱۹. منابع: مقاله با استفاده از حداقل۳۰ منبع تهیه و فهرست منابع فارسی و انگلیسی به­‌ترتیب حروف الفبا به‌­روش APA به‌شكل زير تنظیم شود. شیوه نگارش فهرست منابع و آوردن نقطه، ویرگول و خط فاصله‌ها دقیقاً بر مبنای الگوی APA رعایت شود.

مقاله

مرادمند، مهسا.، و خانبانی، مهدی. (۱۳۹۵). اثربخشی آموزش برون‌ریزی نوشتاری هیجان‌ها بر خودکارامدی و کنترل عواطف در دانش‌آموزان مضطرب. فصلنامه روان‌شناسی کاربردی، ۱۰(۱ پیاپی ۳۷): ۳۷-۲۱.

Stoeber, J., Mutinelli, S., Corr, P. J. (۲۰۱۶). Perfectionism in students and positive career planning attitudes. Personality and Individual Differences, ۹۷(۱): ۲۵۶-۲۵۹.

كتاب

باچر، جیمز.، مینکا، سوزان. و هولی، جیل. (۱۳۸۸). آسیب‌شناسی روانی. ترجمه یحیی سیدمحمدی. تهران: ارسباران. (تاریخ انتشار اثر به‌زبان اصلی، ۲۰۰۷).

Fredrickson, B. L., & Cohn, M. A. (۲۰۰۸). Positive emotions. In M. Lewis, J. Haviland-Jones & L. F. Barrett (Eds.), Handbook of emotions (PP. ۷۷۷–۷۹۶). (۳rd Ed.). New York: Guilford Press.

پايان­‌نامه

مختارپور، حسن. (۱۳۸۹). مقایسۀ شیوع انواع اختلال­های رفتاری دانش‌­آموزان نارسا­خوان و عادی در مقطع ابتدایی. پايان­نامه كارشناسي ارشد، رشته روان­‌شناسی، دانشکده روان‌­شناسی و علوم تربیتی، دانشگاه علامه طباطبايي.

 1. پیوست‌­ها: در انتهای منابع لازم است پرسش­نامه‌­ها و برنامه‌­های درمانی مورد استفاده پیوست شود.

 

نکات شايان توجه دیگر

 • مجله در پذیرش، ویرایش یا رد مقاله‌­ها آزاد است؛ و مقاله­‌هایی که طبق این راهنما تدوین نشده باشند، رد خواهند شد.
 • لازم است نویسنده مسئول اصلاحات مورد نظر داوران را حداکثر ظرف دو هفته اعمال و مقالۀ بازنویسی­شده را به دفتر فصلنامه ارسال نماید. عدم ارسال مقاله در مهلت مذکور به منزله انصراف مؤلف/مؤلفان از چاپ مقاله تلقی خواهد شد.
 • این نشریه از چاپ مقاله­‌هایی که منابع مورد استفاده آن‌­ها قدیمی باشد، معذور است.
 • لازم است برای اولین بار اسامی ۶ نفر اول همکاران ذکر و در موارد بعدی «و همکاران» نوشته شود.
 • دقت شود در متن مقاله از آوردن واژه­‌ها و مخفف واژه‌­های لاتین جداً خودداری و معادل فارسی آن­‌ها نوشته شود.
 • برای تمامی اسامی و واژه­‌های لاتین فقط یک بار در پاورقیِ همان صفحه باید زیرنویس داده شود.
 • لازم است در تدوین مقاله بیشتر از مجله‌­های علمی-پژوهشی انگلیسی و فارسی معتبر من‌­جمله مقاله‌­های فصلنامۀ رو‌ا‌ن‌­شناسی کاربردی استفاده شود، نه از پایان‌نامه‌­ها و کتاب‌­ها. در مجموع استفاده از پایان‌­نامه‌­ها و کتاب­‌ها فقط حدود ده درصد منابع را به خود اختصاص دهد.
 • در این نشریه فقط مقاله‌­هايی امکان چاپ می­‌یابند که قبلاً در جایی چاپ نشده باشند.
 • حجم مقاله به‌جز پیوست‌ها حداقل ۱۶ و حداکثر ۲۰ صفحة وزیری (۱۶/۲ × ۲۲/۹) و به‌­صورت تایپ‌­شده در محیط word باشد.
 • برای تایپ متن مقاله از قلم B Nazanin در اندازه ۱۲ و برای جدول­‌ها اندازه ۱۱ استفاده شود.
 • تمام ویرگول­‌ها، نقطه­‌ها و علائم نگارشی بلافاصله پس از کلمات بیاید و بعد از آن یک فاصله ایجاد شود، نه برعکس؛ یعنی نقطه (.)، نقطه ویرگول (؛) و ویرگول (،) به کلمه قبل چسبیده و از کلمه بعدی یک فاصله داشته باشد.
 • تمام پانویس­‌ها در همان صفحه آورده شود و زیر هر صفحه با شماره ۱ آغاز شود.
 • نیم­‌فاصله­‌ها رعایت شود (برای درج نیم‌­فاصله از گرفتن همزمان کلید Ctrl و کلید – استفاده کنید) مثلاً، می شود «غلط»/ می­‌شود «درست» است.
 • تمامی اعداد به­‌کار­رفته در متن فارسی باشد.
 • مسئولیت حفظ حقوق دیگر مؤلفان به‌­عهدة نویسندۀ مسئول است و با او تماس گرفته و مکاتبه خواهد شد.
 • در مقاله­‌های برگرفته از پایان‌­نامه‌­ها یا طرح­‌های پژوهشـی دانشگاه­‌ها و سازمـان‌­ها، ذکر برگرفته‌­شده از پایان‌­نامه یا طرح­‌های پژوهشی و تاریخ دفاع از پایان‌­نامه و تاریخ اتمام پژوهش الزامی است.
 • طبق مصوبه هیأت تحریریه از تاریخ ۰۱/۰۱/۱۳۹۳ لازم است نویسندگان مبلغ ۵۰ هزار تومان بابت ارسال هر مقاله و مبلغ ۱۵۰ هزار تومان پس از پذیرش هر مقاله از طریق سامانه مجلات دانشگاه شهید بهشتی به‌صورت الکترونیکی واریز فرمایند.

 

شیوة ارسال مقاله

مقاله باید طبق راهنمای نگارش مقاله در این مجله تدوین، و همراه با برگة تکمیل شده اصالت اثر مبنی بر عدم ارسال مقاله به سایر نشریه­‌ها و واگذاری حقوق چاپ به فصلنامه روان­‌شناسی کاربردی که توسط همه نویسندگان امضا شده باشد، فقط از طریق پایگاه الکترونیکیhttp://scj.sbu.ac.ir، سامانۀ (پند) به نشریه ارسال شود. 

مقررات ارسال مقاله

به عنوان قسمتی از روند ارسال مقاله ، لازم است که نویسندگان از مهیا بودن اقلام مختلف برای ارسال مقاله اطمینان حاصل کنند. برای این کار لازم است که اقلام موجود در چک لیست زیر را چک نموده و در صورت مهیا بودن جلوی آن علامت بزنند.

 • مقاله طبق اصول مقاله نویسی و مرجع نگاری که در راهنمای نویسندگان  وجود دارد، نگارش شده است و مقررات مربوط به تضاد منافع و حریم خصوصی را رعایت کرده ام.

متن حفظ حریم خصوصی

نام‌ها و ایمیل‌های وارد شده در سایت فصلنامه، فقط به­ منظور بیان شده به‌کار می‌رود و در دسترس هیچ شخص یا سازمان دیگری قرار نخواهد گرفت.

هزینه برای نویسنده

این مجله هزینه های زیر برای نویسندگان در نظر می گیرد

هزینه ثبت مقاله: 500000 (IRR)
نویسندگان میبایست هزینه ثبت مقاله برای انجام امور داوری مقاله خود پرداخت کنند تا مجله بتواند مقاله آنان را پردازش کند.

هزینه انتشار مقاله: 1500000 (IRR)
در صورت پذیرش این مقاله برای چاپ لازم است که هزینه چاپ آنرا پرداخت نمائید.